Występowanie popularnych ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również w Polsce gatunek ten swobodnie traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można na terenie całej Europy. Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania.

Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra. Pióra sojki mogą powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Popularne ptaki

Starczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, mógł powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Występowanie popularnych ptaków