Występowanie popularnych ptaków

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również w Polsce gatunek ten swobodnie traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można na terenie całej Europy. Jego oryginalne połączenie czerwonobrązowej barwy ciała z przeplatającą się czernią oraz niebieskim kolorem na skrzydłach, sprawia, że ptak ten jest wyjątkowo łatwy do rozpoznania.

Samiec i samica sójki posiadają to samo ubarwienie i niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Przepiękne prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra. Pióra sojki mogą powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej.

Popularne ptaki

Starczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, mógł powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te zdecydowanie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi w większości przypadków od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po typowym dla niego, ostrym skrzeku „kreecz”, lub też „kaszach”. Jest to ptak szalenie hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które mógł spotkać w trakcie swoich podróży. Sójka to również ptak szalenie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *